Historie SDH Tísek

Rok 1888 se zapsal do historie naší obce tím, že byl rokem založení dobrovolného hasičského sboru.

Tento čin byl nejen výsledkem uvědomělých snah zabránit škodám způsobených požáry a ochraňovat veřejný i soukromý majetek, ale měl i význam společenský a politický. Nově vzniklý spolek obohatil rodící se hnutí, které  v nejširších vrstvách obyvatel volalo cítění po národním uvědomění a po sociální spravedlnosti. Tak se i členové tehdejšího hasičského sboru v Tísku stali průkopníky pokroku a přispěli svým dílem k obohacení společenského a veřejného života v Tísku a jeho okolí.

Doba organizování Dobrovolné požární ochrany má počátek v šedesátých letech 19. století. Předchůdci prvních dobrovolných sborů byly tzv. sbory nucené a placené. První pokusy se zakládáním prvních českých hasičských sborů byly v roce 1863 v Chrudimi a Slaném, na Moravě v roce 1868 ve Valašském Meziříčí zde je však nutno podotknout, že jak v Čechách, tak i na Moravě existovaly několik dobrovolné hasičské sbory německé. Z dějin hasičstva víme, že německé úřady ve Slezsku zakládání Českých sborů všemožně bránily a zdržovaly. Jejich nápor byl natolik silný, že k založení prvních českých sborů ve Slezsku došlo téměř o dvacet let později, než na Moravě. Nejstarším založeným sborem je sbor v Kylešovicích založený roku 1883, přičiněním učitele Rudolfa Gudricha předního propagátora hasičství ve Slezsku.

O pět let později v roce 1888, byl založen sbor Dobrovolných hasičů v Tísku. V roce 1890 již bylo ve Slezsku 12 sborů, z niž se vytvořila župa která se připojila k Moravské zemské jednotě. Zemská hasičská jednota byla ustavena až 22. dubna 1896, jejímž členem se stal tehdejší dobrovolný sbor v Tísku

Citace zápisu z obecní kroniky, který byl převzat do kroniky sboru:

,,Roku 1870 se ustavil sbor dobrovolných hasičů v čele s panem Františkem Dluhošem z čísla popisného 53. Ti pořídili vedle domu číslo 2. na sloupech malou střechu, pod níž uskladnili háky a tyče, jimiž při požáru strhávali hořící krov. Řádný hasičský sbor byl ustaven až v roce 1888. Starostou byl zvolen jmenovaný František Dluhoš. Byla zakoupena ruční vozová stříkačka, kterou uskladnili v kůlně Valentýna Richtera čp. 1, za poplatek 10 Kč ročně až do roku 1890, kdy se postavila hasičská zbrojírna".

V roce založení čítal sbor 34 členů činných a 15 přispívajících. Obec v této době čítala 396 občanů a měla 65 čísel. Ze zákládajících členů, jejichž jména jsou přesně zachycena, je nutno se zmínit především o Františku Dluhošovi, který se více jak 30 let poctivě staral o sbor a stál v jeho čele. Jeho jméno se vyskytuje i v župních zápisech.

Do doby 1. světové války se počet členů pohyboval na stejné výši jako při založení. To je 34-35 členů. Do první světové války odešlo 12 členů, bohužel 7 z nich se už nevrátilo a to Josef Hájek, Alois Richter, Bohumil Lazecký, Jaroslav a Alfons Sommer, Josef a František Dluhošovi. Na jejich památku pořídil pak sbor v roce 1920 za pomocí občanů pomník s nápisem ,, Svým padlým členům a spolubratrům věnuje Dobrovolný hasičský sbor v Tísku". Tento pomník stojí dnes na prostranství u kostela.

Po 1. světové válce měl sbor 48 členů činných a 5 přispívajících. Na tomto stavu se pohyboval až do roku 1938. Chceme-li uzavřít toto období musíme se zmínit o materiálně-technickém vybavení. V zakládajícím roce byla zakoupena ruční stříkačka zvaná berlovka za 1200 zlatých, v roce 1923 ruční čtyřkolová stříkačka za 15000 korun, zde je nutno podotknout, že obě tyto stříkačky byly zakoupeny na dluh a spláceny do roku 1937. Škodou však zůstává, že ani jedna z těchto stříkaček se nezachovala do dnešních dnů, alespoň jako muzejní kusy.

V Počátku německé okupace spousta členů ze sboru odchází a mnozí se pak po osvobození do sboru vůbec nevrátí. Bylo však potěšující, že hodně mladých, kteří byli do sboru v letech 1941 až 1942 naveleni, po osvobození zůstávají a vytvářejí tím základ dnešní organizace. Do čela byl postaven nadšený pracovník Richard Richterek, který s mladými spolupracovníky svým elánem a nadšením, až do své náhle smrti v roce 1957, přispěl nemalou měrou k rozvoji hasičského sboru. Sbor po radostných povalečných dnech čítal 45 členů činných a 9 přispívajících. Rovněž činnost hasičského sboru doznala po osvobození několika organizačních změn. Hasičské sbory byly v rámci okresu rozděleny do okrsků. Nejprve jim byl okrsek Bílovec pak Hrabství, až od roku 1961 Tísek tvořil samostatný okrsek který sdružoval dále Slatinu, Ohradu, Výškovice, Lubojaty a Bítov. Činnost tohoto okrsku Tísek byla ukončena 1.1.1979 kdy došlo k integraci okolních vesnic k Bílovci a spadali jsme pod okrsek Klímkovice. Od 1.1.1987 došlo opět ke změně a spadali jsme pod městský výbor Bílovec. Znovu byl okrsek Tísek založen Ustavující schůzí na Novém Světě 5.2.1993.